Mobil version Nyhetsbyåns populäraste:
 

Statliga bidrag ges fördel av medlemskap i privata föreningar som drivs av marxist-leninister

( Allt om Inrikes )
Nyhetskälla: Samhällsnytt | 2020-09-22 | 18:04:19    
Hela artikeln om Statliga bidrag ges fördel av medlemskap i privata föreningar som drivs av marxist-leninister finns på Samhällsnytt

(...)

Är det rimligt att statliga bidrag till media får fördel av medlemskap i privata föreningar som drivs av marxist-leninister? Det är vad Myndigheten för Press, Radio och TV (MPRT) vill genom krav på att medier underställer sig det "pressetiska systemet". Systemet är ingen myndighet utan en privat förening med namnet Medieombudsmannen (MO) med tillhörande etiknämnd där ordförande är den kontroversielle journalisten Robert Aschberg med en historik som maoist i Sveriges Kommunistiska Parti (SKP). Operativ chef för verksamheten är ”Allmänhetens Medieombudsman”, Ola Sigvardsson, som även han har en historik inom SKP.

Det är i Mediestödsförordningen som utkom i december 2018 där kravet för att kunna få mediestöd i Sverige framställs. Där står det att man skall följa ”god medieetisk sed”, något som enligt MPRT innebär det att man underställer sig det ”pressetiska systemet”, vilket alltså är en privat förening som drivs av två personer med bakgrund i ett revolutiionärt kommunistiskt parti med bland annat den sovjetiske diktatorn Lenin som förebild.

Vill man inte underställa sig vänsterextremisterna ska man istället på ett utförligt sätt förklara varför man inte är ansluten. Det hela utgår från dokument på regeringskansliet för vilka Medieutredningen, som leddes av den vänsterliberala journalisten Anette Novak, ska ha legat till grund.

- Det är ett system som anses ha ett högt förtroende bland medier generellt. Därmed är det ett system som staten inte har sett anledning att ifrågasätta.

ett krav på att det allmänna nyhetsmediet ska följa god medieetisk sed är i stället ett fristående krav":

Men vid vår kontakt med både regeringskansliet och flertalet anställda på MPRT framgår det att avsikten ändå verkar ha varit att ge MO en monopolställning gällande medieetik, utan att det finns stöd för det i lag.

Hur har MO blivit utsedda till att vara det pressetiska systemet?

- De själva kallar det för det. I vår förordning pratar vi om god medieetisk sed. Det är inte direkt knutet till dem. Man kan visa att man följer det genom att vara ansluten till ett befintligt system.

Skall det inte vara personer som föregår med gott exempel?

- Det är ju branschaktörerna själva som utser dem.

Det finns de som inte vill underställa sig tolkningar från personer med en historik i Sveriges Kommunistiska Parti. I teorin, om man inte vill underställa sig deras tolkningar kan man ha ett eget pressetiskt system?

- Nej. Ett eget system kan ni inte få ha. Ni är däremot fria att visa vad ni gör.

Hanna Stjärne. Hon är numera känd för att vara VD för SVT men innan det var hon ordförande för föreningen Grävande journalister och ledde bland annat guldspadejuryn.

”.

Jagar oskyldiga

Jeanette Gustafsdotter, tills nyligen VD för Tidningsutgivarna, som också är med i MO har varit väldigt drivande för massraderingar av journalistiskt material på sociala medier och bland annat kallat material som faller under citaträtten för ”olagligt” i syfte att få Youtube/Google att radera hela konton med hänvisning till att de skulle vara "kriminella verksamheter".

I september 2018

Starta ett eget pressetiskt system

Slutsatserna av detta är två: dels att MPRT inte ska ge fördel åt Medieombudsmannen och de som är medlemmar där, och dels att MPRT har inte fog för att säga att andra inte kan starta ett eget pressetiskt system. Propositionen anger uttryckligen att de vill "främja tillkomsten av medieetiska system". Det finns alltså inget som hindrar oss i oberoende media att själva starta ett pressetiskt system.

Därför vill vi ta initiativ till ett sådan system, och uppmanar övriga inom oberoende media att kontakta oss för diskussioner om hur vi startar ett sådant.

LÄS MER OM DET PRESSETISKA SYSTEMET:


Läs mer »


Källa: Samhällsnytt | 2020-09-22 | 18:04:19 | Dela på Twitter | Dela på facebook

PS! Du kan kommentera alla artiklar...  
Kommentera på facebook

Kommentera " Statliga bidrag ges fördel av medlemskap i privata föreningar som drivs av marxist-leninister "

 
Namn / Alias :


Försöker du lägga URL länkar försvinner inlägget automatiskt!


Lägg till relaterad klipp från Youtube
Skriv in koden efter ..v= ...
Exempel: https://www.youtube.com/watch?v=Yvn8v6zUqD0

Skriv in koden du ser i bilden
verification image, type it in the box


(OBS! Din IP reggas!)
Gå till nyhetskällans artikel »
    Senaste kändisnytt
Max hyllar Brooklyn med ny hamburgare
Läs mer »
Peter Wahlbeck i Värvet - fem mycket speciella ögonblick
Läs mer »
Lokalt, inkluderande och alkoholfritt - så blir ölåret 2025
Läs mer »
Philips lanserar lyxig rakapparat i begränsad utgåva
Läs mer »
 
    Händelser
14 januari 23.17, Rattfylleri, Nybro
Läs mer »
15 januari 05.23, Trafikolycka, Helsingborg
Läs mer »
14 januari 23.55, Brand, Malmö
Läs mer »
15 januari 06.55, Sammanfattning natt, Norrbottens län
Läs mer »
    Motor
Golfen ”betydde allt” - räddade Volkswagen
Läs mer »
Flera nya elbilar rullas ut - Xpeng vill utmana Tesla
Läs mer »
Proffset: Så ska du köra på is och snö
Läs mer »
Tror på vätgasbilar i Europa: ”Ger inte upp”
Läs mer »
 
    Bostad
Ikea släpper tillfälliga kollektionen Gokvällå - se bilderna!
Läs mer »
Paret förvandlade gammal kvarn till ett drömhem: ? Var inte rädda för ett renoveringsobjekt?
Läs mer »
3 stora växttrender att inspireras av 2025
Läs mer »
Så får du upp envisa burklock - enkla husmorsknepen!
Läs mer »
    Livsviktigt!
MSB tar emot två regeringsuppdrag som ska stärka skyddet av civilbefolkningen
Läs mer »
MSB på Folk och försvars Rikskonferens i Sälen
Läs mer »
En halv miljard kronor till kommuner för förebyggande åtgärder mot naturolyckor
Läs mer »
Orangea vädervarningar: Risk för stora trafikstörningar
Läs mer »
    Nöjen
”Stil” får ny podd - och kortas
Läs mer »
Netflix succé är tillbaka - veckans filmer och tv
Läs mer »
Tysk extremhöger kritiserar jubileum
Läs mer »
Svensk konstnär sätter en röd stuga på månen
Läs mer »
 
    Mat & Dryck
Smördegsinbakad fläskfilé med champinjoner - lyxig helgmat
Läs mer »
Inälvorna dansar nästan inte mer
Läs mer »
Hit med fattigmaten!
Läs mer »
Blötlagda tankar innan jag somnar
Läs mer »
    Livstil
Anna förstod inte varningsklockorna - till sist blev hon nästan döv
Läs mer »
Förkylningstider: Här är huskurerna som räddar dig i vinter
Läs mer »
Ge dig själv en bra start på dagen - och få starkare immunförsvar på köpet
Läs mer »
Christina Schollin lindrar sin artros med en app: "Blev mycket bättre på bara fyra månader"
Läs mer »
Hitta nyhet om:

Senaste sportnytt

Nya ägare till 40-talshus i Stehag - 2 600 000 kronor blev priset
Läs mer »
146 kvadratmeter stort hus i Skurup köpt för 3 750 000 kronor
Läs mer »
160 kvadratmeter stort hus i Höör sålt
Läs mer »
Besvikelse i Stehags AIF - damlaget flyttades igen: ”Sett fram emot nåt nytt”
Läs mer »

Senaste kommentarer

volvon
inte bara gisslan! de skjuter ju fortfar
Läs mer »
Nina
Tack hamas för att vara orsaken till gaz
Läs mer »
Eha
Bla bla og bla...
Läs mer »
Pinpinela
Hög risk för atunbomb 2025
Läs mer »
Lexbase
Fordonsverket är bluff!!!!
Läs mer »


  Debatt
Nu igen ? Ta medborgarskapet från kriminella invandrare
Läs mer »
Varför utvisas fel människor från Sverige?
Läs mer »
C-pedofilen Gustav Hemming delgiven misstanke om brott
Läs mer »
Varför är koranbrännaren Salwan Momika kvar i Sverige?
Läs mer »
Skattefinansierad muslimsk extremism blev Årets värsta slöseri 2024
Läs mer »
Ebba Busch talar i Las Vegas
Läs mer »
Malmö NO-GO Zone - You are not safe in Malmö City
Malmö news in English about the murders and bombings that police and politicians can never stop!
Read more >

Hjälp invandrarflickor!
Nyhetsbyran.se
i ny regi juni '19

Söker samarbets partners.

Maila till oss
gw |at| nyhetsbyran.se
  Ekonomi
Billigare el och bensin trycker ned inflationen
Läs mer »
Thedéen: Troligt med ännu en räntesänkning
Läs mer »
Så ska ny kärnkraft snabbas på
Läs mer »
Oväntat låg kärninflation i USA
Läs mer »
Höga löner ställer till det: ”Ett inflationsproblem”
Läs mer »
Nästan ingen tror på Riksbankens prognos
Läs mer »
  IT & Teknik
Kan Meta Quest 3 locka företagen att börja använda VR-headset?
Läs mer »
Forskare: Cloudflares ddos-skydd kan knäckas med hjälp av - Cloudflare
Läs mer »
Stopp för gratisätandet: äldre produktnycklar för Windows slutar ge tillgång till Windows 11
Läs mer »
Ansiktsigenkänning ersätter pass på Singapores flygplats
Läs mer »


Melody Rag
Melodiösa hårdrocksbandet



Putins krig i Europa
Putins erövring av europa

Rekondprodukter
Care of Cars
Sveriges nya bilvårdskedja
Shoppa bilvårdsprodukter

Kunden har alltid fel hos Hornbach Malmö.
Se resension på Trustpilot

”Jag kände mig förminskad”   Nytt försäljningsras och prisfall på bostäder   Sösdala: Brandlarm på Backer - pall började g   Malmö vann åttonde raka   Skövde AIK tappade till 2-2 för andra ma   Trendbrott hos polisen - lediga passtider   Situationen på Lampedusa närmar sig bristning   De gör upp i nya "Sverige mot Norge"   Trondsen om Blåvitt-ryktet: "Inte hört så myc   Lösa hästar på E6 - begränsad framkomlighet   Se upp för spökjobb   Facket: Insatser för Northvoltmigranter behöv   Olyckskaos genom Jönköping   Alfred Hultén och Erik Knapp målgörare när Hi   Beskedet: Rätt att ta ut straffavgift för mas   Utställning på dalaturne har nått Orsa:”   Sluta cykla i innerstan! - Snart går jag loss   SD vill ge fler elever chans till matpaket   36-åring ny ägare till hus i Gulleråsen,   Officiellt: IFK Göteborg värvar MFF-löfte   På Rönneberga röstade bara var tredje väljare   Strömavbrott i Österfärnebo - åtgärdat   01 december 08.02, Sammanfattning natt, Öster   NATTENS NYHETER: Vespa skadad i brand -   Olycka på söder i Gävle - två bilar i krock   Zelenskyj överväger att ersätta flera ledare   ESA stoppar fler rymdsamarbeten med Ryssland   Fyra misstänkta för mord - stor polisinsats   Möten: Höstupptakt för HjärtLung i Gävle   Uppgifter: Catena Media nära varumärkesförsäl   Max Darj skadad - Sverige kallar in ”Stycket”   Kvinna hittats död vid sin plats på arbetet e   62-åring ny ägare till hus i Söderköping - pr   Hur klarar sig folk på det lägsta aktivitetss   Priset för utsläpp rekordhögt - ”fossilfria f   Hon stöttar Harris - och kommer ut   Raket satte fyr på personbil   Uppköpsvågen som kom av sig - storaffärerna f   Covid-positiv Biden: "Jag mår bra"   Janne Andersson: ”Kom inte med den skiten ige   Planen: Så ska Israel finansiera kriget i Gaz   ”Jag slutade följa sociala medier 2022”   Efter 54 år vid makten har Assads regim falli   Skadade cyklisten: ”Så tacksam att jag lever”   Bengtsson och Boman lämnar HBK   ”Du får en sjua av tio, Ronaldo”   Ryggproblem när Tiger Woods föll igenom   30-åring överfaller kvinnor och blottar sig f   Körledaren som är helt såld på gospel - ”sån   G20-mötet krymper för Modi   Förväntas föräldrar i Sverige döda de av sina   Polis stoppade turkisk supportermarsch efter   Kalkon smakar som skinka/fläsk   ÖB om risken för kärnvapen: "Vi bestämmer"   Testade positivt efter supertiden   Korna är för magra och smutsiga - ägaren får   Vägbom i Snogeröd stör fiskare - når inte sit   Den annalkande filmtorkan   Officiellt: Brommapojkarna värvar Hlynur Frey   Anti-barnporr är bra och viktigt  
Nyhetsbyran.se powered by Smart Servers Toronto CA. - Online Education RSS Projekt | Disclaimer - Klagomål - Info